Ulrich Hub 

Na Arce o ósmej

An der Arche um acht


Świetna propozycja dla widzów od lat pięciu do stu. Każdy z nas bowiem od czasu do czasu mierzy się z trudnymi i ważnymi pytaniami, na które nie zna prostych odpowiedzi żaden przemądrzały dorosły.

Akcja sztuki "Na Arce o ósmej" rozgrywa się podczas starotestamentowego wielkiego potopu, a tytułowa arka to nic innego jak biblijna Arka Noego, na której dokładnie o ósmej mają się stawić wszystkie zaproszone zwierzęta. Tylko w ten sposób mają szansę uniknąć zagłady. Problem tylko w tym, że na statek mogą wejść po dwa egzemplarze każdego gatunku, a tymczasem pingwiny są... trzy. Przyjaźń sympatycznych, choć nieco dziwacznych zwierzaków zostaje wystawiona na ciężką próbę. Pojawiają się trudne dylematy.

Pingwiny toczą zabawne i poruszające dyskusje o przyjaźni i odwadze, lojalności i odpowiedzialności. Zadają szereg pozornie naiwnych, ale w swej istocie podstawowych pytań. Czy można zostawić przyjaciela w potrzebie? Co jest ważniejsze: jednostka czy zbiorowość? Czy motyla można zabić? Czy może istnieć ktoś, kogo nie widać? Jak wygląda Pan Bóg i czy rzeczywiście widzi i słyszy wszystko? Co to znaczy, że Pan Bóg jest wszechwiedzący i nieomylny? A może jednak czasem troszkę się myli? Czemu stworzył dobrych i złych? I czy lubi sernik... Całe morze ważnych, zupełnie nieoczywistych pytań...

Sztuka Ulricha Huba, uznana za „jedną z najbardziej inteligentnych, subtelnych i aktualnych propozycji teatralnych dla najmłodszych", nie przynosi jednoznacznych rozstrzygnięć i nie daje łatwych odpowiedzi, skutecznie i z wdziękiem „oswaja" jednak dzieci z trudnymi tematami, takimi jak obecność Boga, dobro, zło, śmierć, przyjaźń, inność. Czyni to w sposób lekki, przewrotny, mądry i pełen humoru. Z wrażliwością i wielkim wyczuciem dziecięcego świata.

 

fot. M. Strudziński

 

Udana premiera na scenie Fraszka - recenzja Barbary Koś z "Echa Dnia"

Lekcja dialogu - recenzja Aleksandry Osiak z Dziennika Teatralnego

 
 
 • przekład

  Lila Mrowińska-Lissewska
 • reżyseria

  Petr Nosalek
 • scenografia

  Eva Farkasova
 • muzyka

  Krzysztof Dzierma
 

Obsada

Pingwin II Magdalena Mioduszewska
Motyl, animacja zwierząt Magdalena Witczak
Pingwin III Alan Bochnak
Pingwin I Przemysław Bosek
Noe Włodzimierz Mancewicz (gościnnie)
Gołąb Robert Mazurek
statystyka