Stanisław Wyspiański 

Wesele

 

To nie jest „Wesele" w bronowickiej chacie ani postawiony na piedestale napuszony dyskurs narodowy...
Mikołaj Grabowski i aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu zapraszają Państwa na „Wesele" bliskie naszym czasom. Takie, które mogłoby się odbyć dzisiaj. Kłębi się na nim i kotłuje tętniąca, wielobarwna zbiorowość stanowiąca przekrój naszego społeczeństwa.
Spektakl Grabowskiego próbuje nazwać zagrożenia, które i dla Wyspiańskiego i dla nas są nadal widoczne na każdym kroku - brak jedności, wzajemna nieufność, nadmierna emocjonalność, obarczanie innych odpowiedzialnością za własne niepowodzenia, spory o to, kto zawinił, dlaczego inni mają lepiej niż my... Tacy jesteśmy my, Polacy. Wtedy... I dzisiaj?

* * *

Bardzo gorzkie "Wesele", ale wspaniały spektakl w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Tak znakomitego przedstawienia nie było dawno. Polecam.
Barbara Koś
„Echo Dnia", 15.06.2014


Spektakl bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" realizowanym dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Klasyka Żywa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego 250 lat teatru publicznego w Polsce

 

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 84 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane.
28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku - nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.
Nieformalnie ustanowione „święto klasyki" odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów - finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 
 
  • Opracowanie tekstu, reżyseria i opracowanie muzyczne

    Mikołaj Grabowski
  • Scenografia

    Katarzyna Kornelia Kowalczyk
  • Światła

    Michał Grabowski
 

Obsada

Gospodarz Jarosław Rabenda
Gospodyni Izabela Brejtkop
Pan Młody Kamil Woźniak
Panna Młoda/Kaśka Magdalena Placek-Boryń
Panna Młoda/Kaśka Agnieszka Rose (gościnnie)
Poeta Łukasz Mazurek
Dziennikarz Wojciech Wachuda
Rachela Karolina Winiarek (gościnnie)
Żyd, Wernyhora Piotr Kondrat
Marysia, Stańczyk Danuta Dolecka
Ojciec, Upiór Włodzimierz Mancewicz (gościnnie)
Jasiek Adam Majewski
Kasper Jakub Kryształ
Nos Ryszard Mróz/Adam Marjański (gościnnie)
Ksiądz, Rycerz Łukasz Węgrzynowski
Maryna Maria Gudejko
Radczyni Joanna Jędrejek
Klimina, Hetman Iwona Pieniążek
Czepiec Marek Braun
Czepcowa, Chór diabłów Magdalena Witczak
Zosia Katarzyna Dorosińska
Haneczka Klaudia Kuchtyk
Dziad Wojciech Ługowski
Chochoł Robert Mazurek
statystyka