Witold Gombrowicz 

Ślub

 

„Ślub" Witolda Gombrowicza - jeden z najwybitniejszych dramatów w polskiej literaturze, porównywany często z Mickiewiczowskimi „Dziadami" czy Szekspirowskim „Hamletem". Słowem: pozycja obowiązkowa. Podobnie jak spektakl Mikołaja Grabowskiego, reżysera, który świat Gombrowicza czuje i rozumie jak mało kto.
W ujęciu Grabowskiego „Ślub" jest precyzyjnie poprowadzoną opowieścią o lękach dzisiejszego młodego człowieka, który - wkraczając w życie w poczuciu panującej wokół anarchii, degrengolady i niepewności jutra - buntuje się przeciw zastanej rzeczywistości. Co ma zrobić? Poddać się temu pozbawionemu reguł światu? Walczyć o lepszy? A może uszanować stare formy?...
„Ślub", zrealizowany przez Mikołaja Grabowskiego z aktorami Teatru Powszechnego, poruszająco obnaża twarde reguły rządzące ludźmi w relacjach z innymi, pokazuje stopniowe odzieranie z młodzieńczych ideałów i złudzeń, śledzi mechanizm rodzenia się totalitaryzmów.
Spektakl mocny i bardzo współczesny. Dotykający ważnych spraw. Atrakcyjny formalnie. Zrealizowany z rozmachem. Wciągający. Takiego „Ślubu" z pewnością jeszcze nie widzieliście! Serdecznie zapraszamy!

 

Spektakl bierze udział w II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

 
 
  • Reżyseria

    Mikołaj Grabowski
  • Scenografia

    Katarzyna K. Kowalczyk
  • Światła i zdjęcia

    Michał Grabowski
 

Obsada

statystyka