Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
Image
Image

Afisz sptekaklu "NIEGŁUPIA, NIEBRZYDKA, NIEBIEDNA"

Scenariusz: Danuta Dolecka, Jarosław Rabenda
Reżyseria: Jarosław Rabenda
Scenografia: Bożena Kostrzewska
Opracowanie muzyczne i akompaniament: Grzegorz Molenda

Występują: Danuta Dolecka, Grzegorz Molenda

Od Ajschylosa i Szekspira do Mrożka. Od Kochanowskiego i Moliera do Iredyńskiego. Nie ma takiego repertuaru, którego nie potrafi zagrać. Zabawna w komediach i wzruszająca w dramatach – Danuta Dolecka obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. 

Po ukończeniu wrocławskiej PWST i dwóch sezonach w Tarnowie, 38 lat temu wybrała Radom.  I tak już zostało. Jeśli istniałby wzorzec ideału aktorki w Sevres, nazywałby się DOLECKA. Zawsze pierwsza na próbach, zawsze pierwsza z opanowanym tekstem, zawsze punktualna sumienna i perfekcyjnie przygotowana. Uwielbiana przez kolegów, empatyczna i życzliwa, serdeczna i oddana. 

Niebezpiecznie piękna – gdy podczas występu w radzieckim Jaroslawiu zarzuciła włosami, pół tamtejszej Armii Czerwonej rzuciło broń i padło na kolana! Dolecka na Ministra Obrony Narodowej! Nie… Szkoda by było. Jest nie do zastąpienia. 

To prawdziwa Ikona radomskiego Teatru. Grała u Zygmunta Wojdana, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Bończaka, Wojciecha Kępczyńskiego i Waldemara Zawodzińskiego. Kreacje aktorskie tworzyła też pod reżyserską opieką Adama Hanuszkiewicza, Wowo Bielickiego, Emiliana Kamińskiego, Zbigniewa Brzozy, Jana Bratkowskiego, Janusza Wiśniewskiego, Macieja Wojtyszki, Kingi Dębskiej, Krzysztofa Warlikowskiego i wielu innych. Tworzyła niezapomniane role w 130 spektaklach – nikt inny w historii naszego Teatru nie może pochwalić się takim dorobkiem.

Z okazji Jubileuszu Danuty Doleckiej zapraszamy państwa na spektakl „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”. Grey miał tylko 50 twarzy… Marność! Danka zaprezentuje ich sto. Bawi do łez w monologach satyrycznych i piosenkach kabaretowych. Wzrusza do łez w tekstach ze sztuk dramatycznych i piosenkach aktorskich. Tak, czy owak – chusteczki będą potrzebne. Zachwyca dojrzałością i smakiem we fragmentach kreacji aktorskich z Gombrowicza czy Wyrypajewa. Zapiera dech interpretacją autoironicznych tekstów Klubu Kobiet Zaciskających Zęby. A wszystko w czarodziejskiej scenografii Bożeny Kostrzewskiej i z muzyką na żywo.

Zapraszamy na niezapomniany wieczór z Danutą Dolecką!
Jarosław Rabenda

Naprawdę nie wiem, kiedy to minęło, ani się człowiek nie obejrzał (bo kobieta też człowiek), a na liczniku wybiło 40 lat pracy w teatrze. 

Czy to dużo, czy mało? Dla mnie bardzo dużo, bo to 40 lat poza rodzinnym domem. Moja droga z Piernikowa wiodła przez Wrocław (studia), Tarnów (2 lata w teatrze), aż do Radomia (38 lat). Nie sądziłam, że zostanę tu tak długo. 

Minione 40 lat to czas nauki życia na własny rachunek, samodzielności, umiejętności bycia w grupie. Na przestrzeni tych lat poznałam wielu wspaniałych artystów, ludzi teatru i sztuki, od których mogłam się uczyć nie tylko zawodu (bo terminuje się cały czas, do końca życia). 

Teatr to miejsce pracy, ale też drugi dom, to rodzina teatralna. Jak w każdej rodzinie czasem są gorsze, czasem lepsze dni, ale w trudnych chwilach, zarówno prywatnych i zawodowych, znajduję w niej oparcie, zrozumienie i akceptację. 

Te 40 lat to wiele wyzwań zawodowych, pamiętnych i mam nadzieję dobrych ról, tysiące spotkań z publicznością i dowodów sympatii, dzięki którym wiem, że to, co robię jest ważne, nie tylko dla mnie. 

Co będzie dalej?...
Danuta Dolecka

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów:

Słoneczniki i Zęby J. Rabenda, Kocha, lubi, żartuje S. Vogel, tłum. H. Odziemkowska, Dzień Walentego I. Wyrypajew, tłum. A. L. Piotrowska, W 8 dni dookoła świata A. Sadowski, Pierwsza Młodość C. Giudicelli, tłum. D. Żołnierczyk, Iwona, księżniczka Burgunda W. Gombrowicz, Nie odwracaj się od słońca R. Birden

Zapraszamy już 11.09, 12.09 oraz 13.09 na benefis Danuty Doleckiej!

PARTNERZY TEATRU
Image
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.