Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
odwołane spektakle (Radom)

2 października zaprezentujemy pierwszą w tym sezonie premierę! „Ostatni” w reżyserii Antona Malikova to uwspółcześniona adaptacja sztuki Maksima Gorkiego. Teatralny thriller o trudnych relacjach, rodzinnych tajemnicach i spojrzeniu w głąb siebie w obliczu ostateczności. 

„Ostatni” to pełna emocji historia barona finansowego Iwana Kołomyjcewa i jego rodziny. 
Po utracie stanowiska Kołomyjcew wraz z rodziną zmuszony jest porzucić wystawny styl życia. Nowa rzeczywistość, w jakiej znajduje się rodzina, obnaża 
ich wzajemną niechęć i zamiłowanie do przemocy. 

Kiedy półtora roku temu zabraliśmy się do prób, a potem je odwołano z wiadomych powodów, tekst nie brzmiał na tyle ostro jak teraz. Według mnie „Ostatni” to najbardziej okrutny dramat Gorkiego. Jest na wskroś przesiąknięty przemocą. Przemoc jest w nim naturalnym środowiskiem, przebierającym postać codzienności. Słońce, dobro, miłość, śpiew ptaków, radosny śmiech —  to rzeczy obce w przestrzeni „Ostatnich”. Tylko przemoc jest źródłem satysfakcji bohaterów, tylko ona wypełnia tlenem ich płuca. Przemoc zyskuje status dzieła sztuki, wywołując szczery zachwyt u otoczenia. Jedynym sposobem na ucieczkę z kraju pochłoniętego przez przemoc jest śmierć. Jeden z głównych bohaterów, główny potwór rodziny, morderca Iwan Kołomyjcew, w kulminacyjnym dla niego momencie rozpaczliwie woła:
 „Jaki ja jestem samotny!”. Ku zdziwieniu, współczuję mu bezwzględnie, co sprawia, 
że natychmiast zadaję sobie szereg pytań: „Czy ten potwór zasługuje na współczucie? 
A czy współczucie dla mordercy, a więc uczłowieczanie go, nie jest przeszkodą w drodze 
do zmiany świata na lepsze?”. A to dopiero niewielka część pytań, które prowokuje tekst Gorkiego. - Anton Malikov

Anton Malikov jest jednym z najciekawszych rosyjskich reżyserów młodego pokolenia. Tekst opracował dramaturg Michał Pabian. Scenografię i kostiumy stworzyła Matylda Kotlińska. Autorem animacji jest Jakub Hader, twórcą projekcji Bogdan Karczewski, a za światła odpowiada Radosław Kosmala. Takie grono twórców oraz gra aktorska na najwyższym poziomie gwarantują, że premiera „Ostatnich” będzie jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych tego roku.

Premiera spektaklu „Ostatni” 2 października, godz. 19.00, Duża Scena. Następne pokazy: 3, 7, 8, 9, 10 października, godz. 19.00. 

Zapraszamy!

Szanowna Publiczności informujemy, że podczas spektaklu "Ostatni" wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

 

Informujemy, że spektakl, podobnie jak wszystkie wydarzenia w sezonie artystycznym 2021/2022, objęty jest patronatem TVP Kultura. 

KULTURA magenta

PARTNERZY TEATRU
Image
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.