Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
Image

31 maja 2013 r., w Teatrze Powszechnym w Radomiu wskrzeszono poetę - piewcę rewolucji rosyjskiej - Włodzimierza Majakowskiego.

Żył i tworzył w czasach kwitnącego futuryzmu i socjalizmu. Pisząc walczył o swoje miejsce w świecie. Chwilę cieszył się popoularnością, która zgasła w latach dwudziestych.
Umarł młodo, bo tak chciał...?

Na radomskiej scenie Kotłownia, za sprawą autorskiego spektaklu Andrzeja Sadowskiego narodził się na nowo, by wziąć udział w życiowej grze. Aktor Marek Braun tchnął w niego duszę. Intrygował, inspirował, zachwycał. Choć zmagania z przeszłością czerwonego bohatera nie były łatwe, stworzył postać niezwykle barwną i interesującą. Mistrzowska rola Brauna sprawiła, że Majakowski znów miał swoje 5 minut. Jak kiedyś - otaczali go przyjaciele - artyści; Aleksander Rodczenko (Adam Majewski), Osip i Lila Brikowie (Michał Górski i Karolina Łękawa) oraz ostatnia miłość poety - Nora Połonska (Klaudia Kuchtyk).

Doskonała obsada aktorska, mnóstwo emocji, niesamowita ekspresja, tempo i rockowa muzyka (Małgorzata Tekiel) ożywiły ten nieco przygnębiający sens sztuki, w której życie to sterowana gra, program komputerowy niczym "Matrix" braci Wachowskich.

Co dał nam chwilowy powót Majakowskiego? Po co wskrzeszać umarłych poetów, gdy wokół tyle młodych talentów?

Ponownie narodzony, w nieokreślonej przyszłości Wołodia stanął na radomskiej scenie, by pokazać współczesnym, że sztuka jest wieczna, a artyści, bez względu na miejsce, czas i okoliczności, w jakich żyją walczą wciąż o to samo. Odchodzą jedni, pojawiają się drudzy. Najważniejsze, by zmieniać świat na lepsze, nie pozostawiać go takim, jakim się zastało...

Współcześni artyści do dzieła! Nowa Scena Kotłownia powstała z myślą o Was!
Na przekór czasom i pod prąd - twórzcie, inspirujcie, zmieniajcie świat na lepsze!

Małgorzata Ziewiecka, www.coolturalnyradom.pl, 3.06.2013

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.