Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
Image

(…) Na radomskim przedstawieniu (…) panowała atmosfera koncentracji i nabożnego prawie skupienia. Teatr dla radomskiego widza jest – przekonuję się o tym za każdym pobytem w tej instytucji – świątynią sztuki, miejscem skupienia i przeżyć najgłębszych. Piszę o tym z podziwem, bo jest to rzecz zupełnie już prawie niespotykana w większych ośrodkach, przeciwnie: coraz bardziej rutyna i zblazowanie zabijają pierwotną wrażliwość na sztukę teatru. Musi być wielką radością dla ludzi tworzących ten teatr kontakt z takim widzem i dla niego praca.
(…) Iwanow to człowiek duchowo kaleki, osamotniony wśród najbliższych, skłócony ze światem i z samym sobą, poszukujący lekarstwa na swą chorobę, uwikłany na dodatek w impas finansowy. W intencji autora nie było potępienie tej postaci (…). Iwanow Kazimierskiego jest zdeklarowanym łajdakiem, człowiekiem zimnym i wyrachowanym. Nie ufamy mu do samego końca, przeciwnie, sytuacje, które powinny go bronić, pogrążają go ostatecznie. A już zupełnie operetkowo wygląda w finale, gdzie w ciągu paru minut dokonuje kilku niesamowitych wolt uwieńczonych kabotyńskim gestem. Nie o to, doprawdy nie o to chodzi w tej sztuce. W takiej sytuacji łatwiejsze zadanie miała Maria Chruścielówna (…), która w roli żony Iwanowa stworzyła postać bez sentymentalizmu, bardzo ludzką i przez to estetycznie przekonującą.
(…) Przedstawienie jest interesujące i staranne, zarówno w prowadzeniu idei przewodniej, jak i oprawie plastycznej i muzycznej. Kapitalnie wygrał reżyser charakterystyczne dla Czechowa pauzy, owe chwile milczenia i zastygania akcji scenicznej. Szkoda, że nie oglądamy takiego właśnie finału. Dobre aktorstwo jeszcze raz zademonstrowali Magdalena Radłowska (Awdotia), Małgorzata Leśniewska (Zinaida), Jerzy Głębowski (Lebiediew), Krzysztof Kursa (Borkin) i Andrzej Kałuża. Są to indywidualności wzbogacające radomski teatr o bardzo zróżnicowane i indywidualnie wypracowane środki wyrazu.

Stanisław Mijas, Historia ludzi słabych, „Słowo Ludu”, 13.04.1979.

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.