Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
czytanie Gombrowicza

Coś dla miłośników literatury… i nie tylko!

CZYTAMY GOMBROWICZA 

Na początku jesieni zapraszamy Was na drugie spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Już w najbliższy poniedziałek 6 września na scenie Kotłownia odbędzie się czytanie opowiadania „Filidor dzieckiem podszyty” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

W czerwcu rozpoczęliśmy cykl „Czytamy Gombrowicza”, który potrwa do końca roku. Podczas spotkań zostaną zaprezentowane mniej popularne utwory pisarza. Czytania wyreżyserują znani twórcy teatralni i filmowi, a wezmą w nich udział aktorzy radomskiego teatru oraz młodzież szkół średnich. 

Jako drugie czytane będzie opowiadanie „Filidor dzieckiem podszyty” napisany w 1935 r. i włączony do powieści „Ferdydurke” opublikowanej po raz pierwszy w 1937 roku. 

Groteskowy pojedynek pomiędzy przedstawicielem Analizy i Syntezy ośmiesza postawy filozoficzne, które są tak sztywne, że aż stają się dziecinne. Gombrowicz karykaturuje praktyki i postawy intelektualne, które są tylko mechanicznym wnioskowaniem, sztywnym dogmatem i wyrazem osobistych ambicji, a nie polem indywidualnego, twórczego geniuszu.

Opiekę artystyczną czytania obejmie Grzegorz Dębowski. Twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser popularnego serialu telewizyjnego „Barwy szczęścia”. Współpracował przy produkcji takich filmach jak „Ida”, „Jestem Bogiem”, „Galerianki”. 

Czytać będą: Izabela Brejtkop, Joanna Jędrejek, Marek Braun, Mateusz Paluch, Michał Węgrzyński

Po czytaniu zapraszamy na rozmowę o tekście.

Wstęp na spotkanie jest wolny. 

Zapraszamy:  6 września godz. 18.00, Scena Kotłownia. 

Cykl „Czytamy Gombrowicza”  realizowany jest w ramach zadania „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom.

 Logo MKDNiS kolorowe

PARTNERZY TEATRU
Image
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.