Dutkiewicz Trio - Comets Sing-Koncert - Teatr Powszechny
Image
Image

Zakupione bilety nie podlegają zwrotom i wymianie.

Duża Scena

Dutkiewicz Trio - Comets Sing

Dutkiewicz Trio - Comets Sing
OPIS

„Jesteśmy jak komety; zjawiamy się i znikamy a niebo przypomina o ogromie wszechświata”.

Kompozycje Artura Dutkiewicza z nowego albumu „Comets sing” są mocno osadzone w korzeniach improwizacji jazzowej a spoiwem łączącym muzykę jest siła i głębia przekazu. Język tonalny płynnie przechodzi w atonalny. Odnajdujemy tu więź z tradycją jazzu, elementy free, muzyki współczesnej, aż po ślady polskiej kultury ludowej i muzyki świata. Improwizacja jest pełnym zanurzeniem w chwili bieżącej i łączy materię współczesnych środków wyrazu z bogactwem wewnętrznej przestrzeni emocjonalnej. Każdy utwór jest innym odcieniem wielowymiarowości życia, gdzie przeciwstawne nastroje wzajemnie się dopełniają.

Recenzje

"Zespół niesamowicie nakręcił publiczność, atmosfera gęstniała z minuty na minutę. Solowe akcje muzyków przeszywały oklaski i okrzyki publiczności. Kiedy album „Comets Sing” wybrzmiał w całości nikt nie myślał kończyć tego jazzowego misterium”. Michał Dybaczewski / Kurier Lubelski"

-----

Płyta jest po prostu świetna: wielbiciele głównego nurtu odnajdą język, który będzie brzmiał wystarczająco znajomo, aby rozpoznali się w lustrze. Wielbiciele free jazzu z kolei będą zdumieni, że Dutkiewicz brzmi jak ich młodzi idole, tylko że lepiej pod względem technicznym i bardziej dojrzale koncepcyjnie. Maciej Nowotny / PolishJazz Blog"

-----

"... jest to genialny przykład współczesnego jazzu, wspaniałe arcydzieło tria fortepianowego i gigantyczny krok w karierze, który Dutkiewicz pielęgnuje z każdym nowym wydawnictwem”. Adam Baruch / The Soudtrack of My Life"

-----

Zespół jest o krok od doskonałości. To bardzo uduchowiony album z głębokim przesłaniem filozoficznym. Zaliczam go do najbardziej poruszających jakich słuchałem w ostatnim czasie” Marek Dusza / Audio"

-----

Wyśmienita płyta z kreatywną, odkrywczą i świeżo brzmiącą muzyką” Rafał Garszczyński RadioJAZZ.FM"

-----

Artur Dutkiewicz Trio to jeden z czołowych polskich zespołów jazzowych z wyrazistym, rozpoznawalnym stylem i siłą przekazu. Poprzednie albumy tria; PRANA oraz TRAVELLER spotkały się z wyjątkowym uznaniem krytyków muzycznych oraz publiczności.  

Artur Dutkiewicz to od wielu lat ceniony pianista jazzowy i kompozytor. Nazywany „ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012); jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych; wystąpił w blisko 70 krajach; od USA, Amerykę Południową przez Europę, Bliski Wschód, po Chiny i Australię, na międzynarodowych festiwalach muzycznych i w prestiżowych salach koncertowych.

Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pochodzi z Pińczowa (woj. Świętokrzyskie), jest Honorowym Obywatelem tego miasta. 

  • Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom  z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r. 
  • Laureat wielu konkursów, m.in.: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.
  • Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Współpracował ze znakomitymi muzykami, m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym koncertował przez 25 lat tworząc Tomasz Szukalski Kwartet oraz duet Szukalski/ Dutkiewicz oraz ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Cyprienem Katsarisem.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival / Turcja, Recoleta Mapocho Jazz Festival - Santiago de Chile,  Cineast Festival – Luxembourg.

Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".

Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO oraz wykonuje recitale SOLO. Jego ostatnie płyty; „Prana” i „Traveller” wydane w trio oraz solowe „Mazurki” (wszystkie albumy z kompozycjami pianisty) zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. 

W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Michał Barański – wybitny polski kontrabasista. Już w wieku 13 lat wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry'ego, wielokrotnie koncertując w USA. 

Współpracował z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Artur Dutkiewicz, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak.

Momentem zwrotnym w jego karierze była praca w zespole Benny Maupina legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował m.in. z Milesem Davisem i Herbie Hancockiem.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. 

Od 2008 roku wybierany w ankiecie Jazz Forum na najlepszego kontrabasistę  w Polsce. Jest wykładowcą w stopniu doktora klasy kontrabasu na Wydziale Jazzu Akademii

Muzycznej w Katowicach. W 2022 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta „Warsaw Mantra”.

Sebastian Kuchczyński - jeden z najbardziej utalentowanych perkusistów młodego pokolenia w Polsce. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Założyciel zespołu „Gravity Jazz Collective”. Nominowany 3-krotnie do nagrody FRYDERYK. 

Współpracował z takimi artystami jak: Victor Mendoza, George Garzone, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Janusz Skowron, Michael Patches Stewart, Piotr Schmidt, Benjamin Drazen, Lora Szafran,  Monika Borzym.

Jest laureatem licznych nagród na konkursach jazzowych m.in.: nagroda specjalna za Największy Talent Festiwalu „Tarnów Jazz Contest 2008, nagroda indywidualna na Jazz nad Odrą we Wrocławiu 2010, II nagroda na Jazz Hoeilaard w Belgii/ 2010, I nagroda na konkursie XXXIV Getxo Jazz w Hiszpanii, I nagroda na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze/ 2011 i 2012.

 Zwiastun Artur Dutkiewicz Trio - Comets Sing

stopka

Event Properties

Event Date 30-11-2022 7:00 pm
Event End Date 30-11-2022 8:00 pm
Capacity Unlimited
Individual Price Free
Location Duża Scena

Artur Dutkiewicz

piano

Michał Barański

bass

Sebastian Kuchczyński

drums

Sprzedaż biletów zakończona
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.