XVI MFG "Ferdydurke"-Spektakl - Teatr Powszechny
Image
Image

Zakupione bilety nie podlegają zwrotom i wymianie.

Duża Scena
Czas: 160 minut

XVI MFG "Ferdydurke"

Teatr im. A. Fredry, Gniezno

XVI MFG "Ferdydurke"
OPIS

„Ferdydurke" to jednocześnie traktat psychologiczno-filozoficzny i satyra społeczna. Pełna drwiny ale i bezsilności opowieść o relacjach międzyludzkich, podszytych nieuchronnym absurdem i wszechogarniającą „gębą". Gombrowicz demaskuje napuszoną powagę i walczy ze sztucznością formy, rozważa problematykę niedojrzałości, młodości oraz opresyjności społeczeństwa i kultury — zwłaszcza polskiej, szlacheckiej, katolickiej i zaściankowej. W Teatrze Fredry po jedną z najbardziej znanych powieści na świecie, klasykę literatury polskiej, sięga reżyser Piotr Ratajczak, znakomicie znany ze swych realizacji m.in. w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie czy warszawskiej Polonii.
Twórcy spektaklu zainspirowani głównymi wątkami powieści, opowiadają o wyzwoleniu człowieka z formy, narzucanej zarówno przez społeczeństwo, bliskich, jak i tradycję, system kształcenia i media oraz o ucieczce od „gęby" i schematycznego postrzegania drugiego człowieka. Trzydziestoletni Józio — główny bohater spektaklu zostaje porwany przez dawnego nauczyciela do współczesnej szkoły, sytuacji miłosnej w nowoczesnym domu i wielopokoleniowej rodziny. Świat, w którym przystało mu istnieć jest martwy a idee przestarzałe i nieaktualne. Pojawiająca się na scenie postać Gombrowicza komentuje zastany świat i wskazuje na służebność Polaków wobec Polski – traktowanej wyłącznie serio, jako symbol i powinność. 

„Reżyser Piotr Ratajczak, dramaturżka Maria Marcinkiewicz-Górna oraz cały zespół realizujący gnieźnieńską Ferdydurke podeszli do „lekturowego obowiązku” twórczo i odważnie. Zadaniom edukacyjnym, owszem, stało się zadość, zaś przydany do polonistycznej obligatoryjności spory i niebanalny „bonus artystyczny” dał widzom wiele niekłamanej przyjemności, która objawiła się między innymi bardzo długimi, burzliwymi oklaskami po premierowej prezentacji spektaklu.”

Juliusz Tyszka, teatralny.pl

Fot. Dawid Stube

Event Properties

Event Date 17-10-2024 7:00 pm
Event End Date 17-10-2024 9:40 pm
Capacity Unlimited
Individual Price Free
Location Duża Scena
Reżyseria, opracowanie muzyczne
Piotr Ratajczak
Dramaturgia
Maria Marcinkiewicz-Górna
Scenografia
Marcin Chlanda
Kostiumy
Grupa Mixer
Choreografia
Arkadiusz Buszko
Inspicjentka
Ewa Malicka

Zuzanna Czerniejewska - Stube

Ciotka

Wiktoria Czubaszek (gościnnie)

Zuta, Wieśniaczka, Zosia

Iwona Sapa

Młodziakowa, Marcysia

Mikołaj Bańdo (gościnnie)

Syfon, Kopyrda, Chłop

Paweł Dobek (gościnnie)

Józio

Maciej Hązła

Młodziak, Wuj

Wojciech Kalinowski/ Bogdan Ferenc

Pimko, Prelegent, Lokaj

Roland Nowak

Gombrowicz

Radomir Rospondek (gościnnie)

Miętus

Stanisław Twaróg (gościnnie) / Jan Niemczyk (gościnnie)

Pietrasiński, Bladaczka, Parobek

Tomasz Tywoniuk (gościnnie)

Gałkiewicz, Zygmunt

Please login to register for this event
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design