Czytanie performatywne - Boska Komedia / Komedia Polska-Spektakl - Teatr Powszechny
Scena Kameralna

Czytanie performatywne - Boska Komedia / Komedia Polska

Reżyseria: Michał Zdunik

Czytanie performatywne - Boska Komedia / Komedia Polska
OPIS

21 listopada w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbędzie się czytanie performatywne dramatu Jarosława Mikołajewskiego „Boska komedia/ Komedia polska” w reżyserii Michała Zdunika. Po czytaniu zapraszamy na rozmowę z artystami.

W swoim utworze Mikołajewski sięga do „Boskiej komedii” Dante Alighieri, by zestawić podróż po zaświatach z historiami mitycznych bohaterów skazanych na tragiczny finał i losami uchodźców szukających schronienia w Europie. Zestawienie to tworzy wyjątkowo przejmujący tekst.

Jedną z tajemnic arcydzieł jest to, że przykleja się do nich nasza dokolna rzeczywistość. I tak, ledwie Dante napisał o zagubieniu w ciemnej dziczy, oto bohaterem sceny staje się zagubiony w lesie na polsko-białoruskiej granicy Jemeńczyk. Dopiero co Mickiewicz wspomniał o wozie, który „nurza się w zieloność”, już jesteśmy świadkami tzw. pushbacków czy wywózek dokonywanych przez wozy wojskowe. Ulissesem jest Erytrejczyk na łódce zawieszonej pomiędzy Libią a Lampedusą, Świętą Rodziną z Dzieciątkiem – para Syryjczyków szukających grobu dla dziecka, które umarło na morzu. O aktualności „Boskiej Komedii” i mitologii, o epickim wymiarze indywidualnych tragedii – o tym chce być ten dramat. Jarosław Mikołajewski

Jarosław Mikołajewski (ur. 1960 r.) – poeta, pisarz, reporter, publicysta związany z m.in., autor tekstów teatralnych, tłumacz, wybitny znawca włoskiej kultury. Za przekład „Boskiej Komedii” został wyróżniony przez Towarzystwo Dantego Alighieri złotym medalem pierwszej kategorii. Laureat licznych nagród literackich i artystycznych.

Michał Zdunik (ur. 1990) – dramatopisarz, reżyser, eseista, kompozytor muzyki teatralnej.

Tekst czytać będą: Izabela Brejtkop, Katarzyna Dorosińska, Milena Jóźwiak, Iwona Pieniążek, Alan Bochnak, Przemysław Bosek i Jarosław Rabenda.

Wstęp 1 zł. Serdecznie zapraszamy!

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Zaiks Logo

Event Properties

Event Date 21-11-2023 6:00 pm
Event End Date 21-11-2023 7:00 pm
Capacity Unlimited
Individual Price Free
Location Scena Kameralna

Izabela Brejtkop, Katarzyna Dorosińska, Milena Jóźwiak, Iwona Pieniążek, Alan Bochnak, Przemysław Bosek, Jarosław Rabenda

Please login to register for this event
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.