Debata: Pisanie to JA! Autobiografia jako poszukiwanie tożsamości
Wydarzenie w cenie 1 zł
Autobiografizm w twórczości Gombrowicza to trop, który otwiera całą plejadę gier i strategii czytania jego utworów. Obecne w narracji JA tworzy tak gęstą sieć podpowiedzi i zwodzeń w poszukiwaniu podmiotu, który opowiada.
Jednym z fundamentów nowoczesności jest indywidualizm, jednostkowa obecność w systemie społecznym. Wydawałoby się, że w literaturze autobiografia stanie się kategorią komunikowania i budowania zaufania z czytelnikiem. Ale silniej niż proste wspomnienia obecna jest w pisaniu autofikcja, w prozie nieustannie negocjuje się prawdziwość i zmyśloność literatury, operując "paktem autobiograficznym". A co z podmiotem lirycznym, tak lubianą przez nauczycieli literatury kategorię? Szczególnie, gdy poeta żyje, i jak Jakobe Mansztajn (Make Life Harder) angażuje literacki słuch do komentowania/ pisania/ tworzenia?
Kogo stworzył Gombrowicz, jak skorzystał z siebie, czym jest narracja pierwszoosobowa, jak odnaleźć się i zyskać swobodę, zapał do naginania zasad - o tym pogadamy!
/Michał Pabian/
Prowadzenie: Michał Pabian
Uczestnicy: Justyna Sobolewska, prof. Piotr Śliwiński, Jakobe Mansztajn
Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020) nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej razem z Anną Dziewit Meller (2021) i autorka biografii „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” (2024). Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus.
Michał Pabian - dramaturg, kurator literacki, w obecnym sezonie teatralnym współpracujący z teatrami w Warszawie, Łodzi, Radomiu, Wiedniu, Krakowie oraz IRCAM w Paryżu. Pisze i adaptuje teksty literackie po polsku, niemiecku, francusku.
Piotr Śliwiński – prof. UAM, badacz i krytyk literatury, autor i współautor kilkunastu książek o literaturze współczesnej (ostatnio „Niepozorność znaczeń. Szkice i preteksty” 2022). Kurator międzynarodowego festiwalu „Poznań Poetów”. Przewodniczący kapituły Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Event Properties
Event Date | 13-10-2024 2:00 pm |
Event End Date | 13-10-2024 3:00 pm |
Capacity | Unlimited |
Individual Price | Free |
Location | Scena Kotłownia |