Biesiada u Hrabiny Kotłubaj | XIV MFG-Spektakl XIV MFG - Teatr Powszechny
Czas: 50 minut

Biesiada u Hrabiny Kotłubaj | XIV MFG

Witold Gombrowicz

Fundacja Republika Marzeń, Warszawa

Biesiada u Hrabiny Kotłubaj | XIV MFG
OPIS

Warto mieć szalone marzenia. Młodzieńcze opowiadanie Gombrowicza jest opowieścią przewrotną i zadziwiającą, z pewnym dreszczykiem emocji. Odczytywane bywa jako głos sprzeciwu wobec podziałów społecznych, satyra na arystokratów i plebejuszy, czy wreszcie jak mawiał prof. Jerzy Jarzębski, rozprawa ze snobizmem w stylu Prousta. Fundacja Republika Marzeń postanowiła, że, korzystając ze słów głównej bohaterki, stworzy spektakl, który byłby „rodzajem święta i odlotu”.

A taką formę przybrał wieczór z udziałem wybitnych przedstawicieli świata teatru, kabaretu, muzyki, nauki i gastronomii. Nieprzestrzegając zasad parytetu zdecydowaliśmy się na całkowicie męską obsadę. Dla Jana Peszka hrabina Kotłubaj będzie kolejnym etapem jego wieloletniej aktorskiej i reżyserskiej przygody z Gombrowiczem.  Stara Markiza, arystokratka dość kostyczna, zasadnicza, pozornie nieśmiała, ale zdolnej do szaleństwa, to ukłon w kierunku Jacka Fedorowicza jednej z ikon kabaretu, satyryka, współtwórcy legendarnego Bim Bomu. Baron Apfelbaum to z kolei aktorski debiut wybitnego i niezwykle cenionego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, który zawsze wykazywał wielkie talenta oratorskie.

Za stronę muzyczną odpowiada wirtuoz wiolonczeli Marcin Zdunik, Nad tymi żywiołami męskimi mogła zapanować tylko kobieta i to obdarzona taką wyobraźnią i silną osobowością jak reżyserka Magda Piekorz, której film „Pręgi” był polskim kandydatem do Oscara.  Jednorazowy pokaz w Teatrze Collegium Nobilium z udziałem Mateusza Gesslera jako kucharza Filipa oraz Krzysztofa Szczepaniaka, Szczepana Kajfasza i Krzysztofa Godlewskiego w roli Gombrowiczów spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że teraz możemy go pokazać w Radomiu.

/Jan Bończa-Szabłowski/

Event Properties

Event Date 10-10-2020 8:00 pm
Event End Date 10-10-2020 8:50 pm
Capacity Unlimited
Individual Price Free
Location Duża Scena
Scenariusz i adaptacja
Jan Bończa-Szabłowski
Reżyseria
Magdalena Piekorz
Drugi reżyser
Piotr Męderak (Teatr Plejada)
Scenografia
Dominika Żłobińska
Muzyka
Marcin Zdunik, współpraca: Szczepan Kajfasz
Peruki i fryzury
Ewa Chłód
Światła i animacje
Hektor Werios

Jan Peszek

Hrabina Kotłubaj

Jacek Fedorowicz

Stara Markiza

prof. Jerzy Bralczyk/Jerzy Schejbal

Baron de Apfelbaum

Tomasz Jachimek

Kucharz Filip

Marcin Zdunik

muzyk

Krzysztof Szczepaniak

Gombrowicz

Łukasz Stawowczyk

Gombrowicz

Szczepan Kajfasz

Gombrowicz

Sprzedaż biletów zakończona
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design