Warsztaty teatralne dla nauczycieli

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zorganizował cykl warsztatów dla nauczycieli, które prowadził dramaturg z Teatru Nowego w Poznaniu Michał Pabian.
W trakcie zajęć, które początkowo odbywały się w teatrze, a następnie na platformie zoom, poruszane były tematy przybliżające wiedzę o podstawowych pojęciach teatralnych oraz o tym, jak łączyć teatr z codzienną pracą z uczniem.
Zajęcia były skupione wokół takich zagadnień, jak: podstawowe zasady interpretacji, schematy cech bohaterów literackich i sposoby ich przełożenia w pracy z aktorem, możliwości stylizowania tekstu.
Uczestnicy warsztatów pracowali z różnorodnymi tekstami literackimi, takimi jak: „Ania z Zielonego Wzgórza", „Kochanie, zabiłam nasze koty", „Piękni dwudziestoletni". Na tych treściach próbowali zastosować to, czego nauczyli się w teorii. Mierzyli się z interpretacją tekstu, stylizacją i wskazywaniem cech bohaterów. Starali wcielić się w rolę reżysera, który daje aktorowi cenne wskazówki do pracy nad swoją postacią.
Głównymi celami projektu było wspieranie potencjału nauczycieli w pracy z uczniem, zainspirowanie do twórczego postrzegania codzienności, doświadczanie metod i narzędzi teatralnych, kształcenie kreatywnych umiejętności pedagogów.
Z całym materiałem dotyczącym warsztatów teatralnych mogą Pańśtwo zapoznać się pobierając ulotkę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.