Panel dyskusyjny - Teatr Powszechny
odwołane spektakle (Radom)

Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz?

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w 2021 roku zrealizował zadanie „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”. Jedną ze składowych tego projektu była organizacja panelu dyskusyjnego „Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz”? 

Spotkanie prowadził Michał Pabian (dramaturg Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu). Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się nad rolą literatury w kształtowaniu postaw społecznych i obywatelskich w obecnych czasach i czy rzeczywiście literatura może oddziaływać na społeczeństwo. 

Debata literacka odbyła się 13 września 2021 roku na Scenie Kameralnej teatru, była transmitowana na żywo w internecie i tłumaczona na Polski Język Migowy. Była wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi „Opętani Literaturą”, który organizuje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 

Trudno było wyczerpać temat w czasie trwania spotkania, dlatego pokłosiem naszego panelu dyskusyjnego jest publikacja o tym samym tytule, w której zamieściliśmy szersze wypowiedzi uczestników debaty oraz osób związanych z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Mamy nadzieję, że znajdziemy w niej choć częściową odpowiedź na nasze pytanie. 

Nasz projekt, jak zawsze życzliwie, wspiera Rita Gombrowicz.

Publikację można przeczytać tutaj.

Zachęcamy do lektury. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom.

Logo MKDNiS kolorowe

logotyp marki radom jpeg kopia

Partnerem panelu dyskusyjnego oraz publikacji „Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz?” jest 

zaiks logo claim black rgb 1024px

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design