Iwona, księżniczka Burgunda-Spektakl - Teatr Powszechny
Image
Image

Zakupione bilety nie podlegają zwrotom i wymianie.

Iwona, księżniczka Burgunda

Witold Gombrowicz

Iwona, księżniczka Burgunda
NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE
07.06.2024 | piątek
18:00
Duża Scena
08.06.2024 | sobota
18:00
Duża Scena
09.06.2024 | niedziela
18:00
Duża Scena
OPIS

Pewnego dnia podczas obowiązkowego spaceru w dniu święta narodowego Książę Filip znajduje porzuconą gazetę, a w niej horoskop:

„Godziny od 7-ej do 9-ej wieczór przynoszą wielką ekspansję sił żywotnych, pomnożenie osobowości, doskonałe, acz ryzykowne pomysły. Są to godziny sprzyjające śmiałym planom, wielkim przedsięwzięciom…”.

Te słowa naznaczają rzeczywistość „Iwony, księżniczki Burgunda” niemal jak przepowiednia wiedźm szekspirowskiego „Makbeta”. Coś, co mogło być farsą, urasta i niemal niezauważalnie skręca w stronę tragedii. Chwilę poźniej na scenę wejdzie Iwona – dramatycznych wypadków nie da się już zatrzymać. 

Dlaczego?

Dotychczasowy porządek dogorywa, monarchia gnije, psuje się (najpewniej z przesytu, ale to niejedyny jej grzech), nawet przyroda gaśnie. Ten stan rzeczy nie może trwać dłużej, potrzebny jest przełom, choć jeszcze nikt nie jest tego świadomy. Co więcej – nie do końca wiadomo, na czym w ogóle miałby on polegać. I wtedy właśnie pojawia się Iwona – milcząca, niepasująca, niezdefiniowana… Mająca jednak na tyle siły (wobec słabego dworu), żeby wydobyć na wierzch wszystko, co wstydliwe i skrywane. Ledwo przeczuwany kryzys staje się kryzysem faktycznym. Ale historia, która lubi się powtarzać („to tak w kółko”), podpowiada sprawdzone już rozwiązania. Ludzkość, jej kondycja zawsze odradzała się po katastrofach i wojnach. To te krótkie momenty, w których stajemy się lepsi. A skoro żadna katastrofa chwilowo się nie wydarza  i wojna nie puka jeszcze do bram królestwa, to wystarczy pojedyncza śmierć. Jeden skromny trup. Tego wymaga racja stanu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Radom.

nowe logo ministerstwalogo visitRadom

 

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”.

KlasykaZywa belkaLogo 2033x485

Reżyseria i opracowanie muzyczne
Jarosław Tumidajski
Scenografia
Michał Dracz
Kostiumy
Krystian Szymczak

Nela Maciejewska

Iwona

Marek Braun

Król Ignacy

Małgorzata Maślanka

Królowa Małgorzata

Tomasz Wóltański

Książę Filip

Michał Węgrzyński

Szambelan

Zuzanna Repelowicz

Iza

Filip Łannik

Cyryl

Mateusz Paluch

Cyprian / Inocenty

Joanna Jędrejek

Dama dworu, ciotka Iwony

Natalia Samojlik

Dama dworu, ciotka Iwony

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design